Země bolesti a naděje, která byla za dobu své existence mnohokrát vydaná napospas nepřátelům, a přesto si dokázala zachovat svébytnou tvář, krajinu a kulturu. Na první pohled možná fádní stepi s rozsáhlými vulkány tvoří ve skutečnosti zajímavou exotickou krajinu velkých rozměrů, na které není oko Evropana zvyklé. Připočtěte k tomu pohostinnost místních obyvatel, kteří mají kladný vztah k Čechům, zajímavou kuchyni, dobrá vína i koňak - a Arménie je vaše...
Země neskutečných kontrastů, kde můžete v jednu chvíli mrznout na ledovci a vzápětí po chodníčku, který vybudovali staří Inkové, sestoupit až do deštného pralesa s banány, kávou, pestrobarevnými motýly a papoušky. Země, kde můžete spatřit fantaskní krajinu solných plání, gejzíry, početná stáda lam - a na druhé straně nesmírnou chudobu místních obyvatel, jejichž pestrá etnická směs je právě pro Bolívii typická. Jak se žije a cestuje v zemi koky, řídkého vzduchu a prezidenta Eva Moralese? Přijďte a dozvíte se.
Švédské a Norské Laponsko....kraj drsný i přívětivý, jeden z posledních divokých koutů Evropy. Hory, kde i včervenci leží sníh, spousta jezer, březových hájů, křemenáčů, komárů. Několikatýdenní osamění blízko civilizace a přesto na místě, kde při zhoršeném počasí jde i o víc než o zdraví....Dozvíte se také něco o tom, jak se žije za polárním kruhem, jaký je vztah "seveřanů" k přírodě a krajině, jak jednají s cizinci.
Během prezentace vás seznámím také s hlavními vegetačními typy ve Švédsku. Nedílnou součástí jsou rovněž alespoň základní reálie skandinávských států, informace o cestě za polární kruh a fotodokumentace některých navštívených měst (Stockholm, Kodaň...)
Pestrobarevná země, která sice nepatří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím, ale o to více své návštěvníky překvapí a rádi se tam zase vracejí. Krásná drsná příroda, nezapomenutelné horské scenérie, obrovská jezera – to je Kyrgyzstán. Dozvíte se i něco víc – jak se po kyrgyzských horách leze a v jezeře koupe, jaká jsou tamní letní vedra nebo jak probíhá výzkum v rámci disertační práce. A uslyšíte i několik písní, které byly zemí inspirovány.
Nádherná země, kde najdete prakticky všechno: od pozoruhodných krasových poljí a závrtů, přes malebná města a divoké řeky až po jadranské přímoří na straně jedné a zasněžené vrcholky Alp na straně druhé... Země, kde "nám bratrům Čechům" rozumějí a mají nás tam mimořádně rádi.
Když jsme tam poprvé jeli, všichni nás varovali: nejezděte - zabijí vás tam, okradou, je to nebezpečná, divná země. Když jsem se pak vracel, věděl jsem, že se do té nádherné, tajuplné země na pomezí Evropy a Orientu určitě ještě vrátím. Divoké, rozeklané hory v kombinaci se zapomenutými vesničkami a prašnými městy vedou mnohé k tvrzení o "poslední divočině Evropy". Přitom je to země plná památek a upomínek na staré římské časy...
Bosna a Hercegovina, dosud tajuplný stát, kam se mnoho nejezdí. Země s bohatou historií, která dala světu svébytnou kulturu, říznutou dávnými pohanskými věky, středověkým pravoslavím a pozdější vlnou islámu. Zdobené náhrobní kameny – stećky – patří ke světovým unikátům. Bohužel je to i země nejsilněji poznamenaná balkánskými válkami. Jak se žije v zemi s velmi křehkou stabilitou, minovými poli - a zároveň obrovským potenciálem rozvoje cestovního ruchu, to vše a mnoho dalšího je předmětem této přednášky.
Dvě země, dvě tváře. Mají mnoho odlišného a přitom řadu věcí společných. Černohorci byli už v obrozeneckých dobách symbolem statných jižních Slovanů, vzdorujících tureckému útlaku, a makedonské etnikum vešlo do povědomí dokonce již díky slavnému vojevůdci Alexandrovi. Opravdu je to ale tak jednoduché? "Nevznikli" Makedonci jako národ až v 19. století? A nejsou vlastně Černohorci "pouhým" etnikem Srbů? Přijďte si poslechnout...
Koblížek z mouky po různých sýpkách metené aneb co se již jinam nevešlo. Během "průletu" napříč Evropou krátce navštívíte lednové Skotsko, březnové Katalánsko, listopadovou Belgii a Lucembursko, dubnovou Ukrajinu, vyprahlé srpnové Rumunsko či Bulharsko a některé další země.
Krajina plochá k uzoufání, divná země plná komárů, langošů, melounů, přeplněných termálů a ultrapravicové vlády Viktora Orbána? Zajisté taky. Rád bych vám ale představil Maďarsko tentokrát trochu jinak. Maďarsko s kužely kopců jak v Českém Středomoří, secesní Maďarsko v Šoproni a Budapešti, "středomořské" Maďarsko v Pécsi nebo krasové Maďarsko v NP Aggtelek. Zrovna v případě našich bývalých sousedů se vyplatí přísloví "neodsuzuj na první pohled." Budete příjemně překvapeni, co vše se tam dá vidět a zažít!
Okrajová hraniční území Rumunska a Srbska se v minulosti stala cílem mnoha českých vystěhovaců. Společně se podíváme, jak dnes žijí jejich potomci, jak vidí svoji budoucnost a především jak a zda se liší život "srbských" a "rumunských" Čechů. Součástí prezentace je i povídání o Sedmihradsku a celý pořad je prokládán nejen písněmi, nýbrž i úryvky z Nevrlého Karpatských her.
Start na brněnském Náměstí Svobody, cíl ve slovinském Piranu. 11 dní pohodové cyklojízdy s kamarády a kytarou na zádech, 840 našlapaných kilometrů. Poznávání různorodých krajin a lidí v méně známých částech Rakouska i Slovinska, průjezd horskými sedly i krasovými planinami, historická městečka i odlehlé vesničky... Přijďte načerpat inspiraci k cestě, která nepatří mezi extrémně fyzicky náročné a nezatíží vaši pokladnu - a svým způsobem ji tak zvládne každý, kdo někdy seděl v sedle kola...
Když se učíte v zeměpise o Pobaltí nebo čtete články v novinách, často můžete nabýt dojmu, že Pobaltí je jeden kompaktní celek bez velkých rozdílů. Jednotlivé země se opravdu příliš neliší krajinou, ale historií a mentalitou místních obyvatel již podstatně více. Litva - to je něco jako "malé Polsko", Lotyšsko zase připomíná "malé Rusko" a nejvyspělejší Estonsko "malé Finsko". Země mají společný silný vztah k tradiční mytologii a speciálně v případě Estonska nabývá krajina až severského charakteru, plného bažin a mokřadů. Litva nabízí fenomenální Horu křížů a Kurskou kosu s písečnými dunami, Lotyšsko zase multikulturní Rigu plnou secesních budov. Pobaltské země opravdu stojí za návštěvu. Přijďte se o tom předvědčit sami.
Spíše kratší přednáška o mé osamělé cyklistické pouti kolem České republiky aneb věc, kterou může při troše tréninku zvládnout opravdu každý. Přijďte načerpat inspiraci k cestě, na níž se musíte plně spolehnout sami na sebe a svého "železného psa".