Cizí země pohledem geografa a písničkáře

Prezentace

 
TRAVELLING WITH SONGS

 

Během 100 minut společně proletíme řadu krásných míst světa od bolivijského Altiplana, arménských stepí, kyrgyzských jurt až za polární kruh, ukážeme si, co tam lze vidět i co tam "vře pod pokličkou" a ke každé z nich něco zazpívám píseň, někdy i s využitím místního jazyka.

 

 
 
ARMÉNIE - VE STÍNU HORY 

Země bolesti a naděje, která byla za dobu své existence mnohokrát vydaná napospas nepřátelům, a přesto si dokázala zachovat svébytnou tvář, krajinu a kulturu. Na první pohled možná  fádní stepi s rozsáhlými vulkány tvoří ve skutečnosti zajímavou exotickou krajinu velkých rozměrů, na které není oko Evropana zvyklé. Připočtěte k tomu pohostinnost místních obyvatel, kteří mají kladný vztah k Čechům, zajímavou kuchyni, dobrá vína i koňak - a Arménie je vaše...

 

BOLÍVIE A PERU - POUŠTÍ A PRALESEM

Země neskutečných kontrastů, kde můžete v jednu chvíli mrznout na ledovci a vzápětí po chodníčku, který vybudovali staří Inkové, sestoupit až do deštného pralesa s banány, kávou, pestrobarevnými motýly a papoušky. Země, kde můžete spatřit fantaskní krajinu solných plání, gejzíry, početná stáda lam - a na druhé straně nesmírnou chudobu místních obyvatel, jejichž pestrá etnická směs je právě pro Bolívii typická. Jak se žije a cestuje v zemi koky, řídkého vzduchu a prezidenta Eva Moralese? Přijďte a dozvíte se.

 

 

ŠVÉDSKÉ A NORSKÉ LAPONSKO - JAK SE ŽIJE ZA POLÁRNÍM KRUHEM

Švédské a Norské Laponsko....kraj drsný i přívětivý, jeden z posledních divokých koutů Evropy. Hory, kde i včervenci leží sníh, spousta jezer, březových hájů, křemenáčů, komárů. Několikatýdenní osamění blízko civilizace a přesto na místě, kde při zhoršeném počasí jde i o víc než o zdraví....Dozvíte se také něco o tom, jak se žije za polárním kruhem, jaký je vztah "seveřanů" k přírodě a krajině, jak jednají s cizinci.
Během prezentace vás seznámím také s hlavními vegetačními typy ve Švédsku. Nedílnou součástí jsou rovněž alespoň základní reálie skandinávských států, informace o cestě za polární kruh a fotodokumentace některých navštívených měst (Stockholm, Kodaň...)

 

KYRGYZSTÁN - SRDCEM STŘEDNÍ ASIE

Pestrobarevná země, která sice nepatří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím, ale o to více své návštěvníky překvapí a rádi se tam zase vracejí. Krásná drsná příroda, nezapomenutelné horské scenérie, obrovská jezera – to je Kyrgyzstán. Dozvíte se i něco víc – jak se po kyrgyzských horách leze a v jezeře koupe, jaká jsou tamní letní vedra nebo jak probíhá výzkum v rámci disertační práce. A uslyšíte i několik písní, které byly zemí inspirovány.

 

SLOVINSKO - ZEMĚ, KDE JE VŠEHO TROCHU

Nádherná země, kde najdete prakticky všechno: od pozoruhodných krasových poljí a závrtů, přes malebná města a divoké řeky až po jadranské přímoří na straně jedné a zasněžené vrcholky Alp na straně druhé... Země, kde "nám bratrům Čechům" rozumějí a mají nás tam mimořádně rádi.

 

ALBÁNIE - STÍNADLA EVROPY

Když jsme tam poprvé jeli, všichni nás varovali: nejezděte - zabijí vás tam, okradou, je to nebezpečná, divná země. Když jsem se pak vracel, věděl jsem, že se do té nádherné, tajuplné země na pomezí Evropy a Orientu určitě ještě vrátím. Divoké, rozeklané hory v kombinaci se zapomenutými vesničkami a prašnými městy vedou mnohé k tvrzení o "poslední divočině Evropy". Přitom je to země plná památek a upomínek na staré římské časy...

 

BOSNA A HERCEGOVINA - NEJBLIŽŠÍ EXOTIKA

Bosna a Hercegovina, dosud tajuplný stát, kam se mnoho nejezdí. Země s bohatou historií, která dala světu svébytnou kulturu, říznutou dávnými pohanskými věky, středověkým pravoslavím a pozdější vlnou islámu. Zdobené náhrobní kameny – stećky – patří ke světovým unikátům. Bohužel je to i země nejsilněji poznamenaná balkánskými válkami. Jak se žije v zemi s velmi křehkou stabilitou, minovými poli - a zároveň obrovským potenciálem rozvoje cestovního ruchu, to vše a mnoho dalšího je předmětem této přednášky.

 

ČERNÁ HORA + MAKEDONIE = SRDCE BALKÁNU

Dvě země, dvě tváře. Mají mnoho odlišného a přitom řadu věcí společných. Černohorci byli už v obrozeneckých dobách symbolem statných jižních Slovanů, vzdorujících tureckému útlaku, a makedonské etnikum vešlo do povědomí dokonce již díky slavnému vojevůdci Alexandrovi. Opravdu je to ale tak jednoduché? "Nevznikli" Makedonci jako národ až v 19. století? A nejsou vlastně Černohorci "pouhým" etnikem Srbů? Přijďte si poslechnout...

 

KVĚTÁKOVY EVROPSKÉ CESTY - "KECY"

Koblížek z mouky po různých sýpkách metené aneb co se již jinam nevešlo. Během "průletu" napříč Evropou krátce navštívíte lednové Skotsko, březnové Katalánsko, listopadovou Belgii a Lucembursko, dubnovou Ukrajinu, vyprahlé srpnové Rumunsko či Bulharsko a některé další země.

 

MAĎARSKO TROCHU JINAK

Krajina plochá k uzoufání, divná země plná komárů, langošů, melounů, přeplněných termálů a ultrapravicové vlády Viktora Orbána? Zajisté taky. Rád bych vám ale představil Maďarsko tentokrát trochu jinak. Maďarsko s kužely kopců jak v Českém Středomoří, secesní Maďarsko v Šoproni a Budapešti, "středomořské" Maďarsko v Pécsi nebo krasové Maďarsko v NP Aggtelek. Zrovna v případě našich bývalých sousedů se vyplatí přísloví "neodsuzuj na první pohled." Budete příjemně překvapeni, co vše se tam dá vidět a zažít!

 

RUMUNSKÝ A SRBSKÝ BANÁT - PO STOPÁCH KRAJANŮ

Okrajová hraniční území Rumunska a Srbska se v minulosti stala cílem mnoha českých vystěhovaců. Společně se podíváme, jak dnes žijí jejich potomci, jak vidí svoji budoucnost a především jak a zda se liší život "srbských" a "rumunských" Čechů. Součástí prezentace je i povídání o Sedmihradsku a celý pořad je prokládán nejen písněmi, nýbrž i úryvky z Nevrlého Karpatských her.

 

S KYTAROU NA KOLE K MOŘI

Start na brněnském Náměstí Svobody, cíl ve slovinském Piranu. 11 dní pohodové cyklojízdy s kamarády a kytarou na zádech, 840 našlapaných kilometrů. Poznávání různorodých krajin a lidí v méně známých částech Rakouska i Slovinska, průjezd horskými sedly i krasovými planinami, historická městečka i odlehlé vesničky... Přijďte načerpat inspiraci k cestě, která nepatří mezi extrémně fyzicky náročné a nezatíží vaši pokladnu - a svým způsobem ji tak zvládne každý, kdo někdy seděl v sedle kola...

 

POBALTÍ - POLSKEM, RUSKEM A FINSKEM ZA PÁR DNÍ

Když se učíte v zeměpise o Pobaltí nebo čtete články v novinách, často můžete nabýt dojmu, že Pobaltí je jeden kompaktní celek bez velkých rozdílů. Jednotlivé země se opravdu příliš neliší krajinou, ale historií a mentalitou místních obyvatel již podstatně více. Litva - to je něco jako "malé Polsko", Lotyšsko zase připomíná "malé Rusko" a nejvyspělejší Estonsko "malé Finsko". Země mají společný silný vztah k tradiční mytologii a speciálně v případě Estonska nabývá krajina až severského charakteru, plného bažin a mokřadů. Litva nabízí fenomenální Horu křížů a Kurskou kosu s písečnými dunami, Lotyšsko zase multikulturní Rigu plnou secesních budov. Pobaltské země opravdu stojí za návštěvu. Přijďte se o tom předvědčit sami.

 

EXPEDICE SRDCEM EVROPY - KOLEM ČR NA KOLE

Spíše kratší přednáška o mé osamělé cyklistické pouti kolem České republiky aneb věc, kterou může při troše tréninku zvládnout opravdu každý. Přijďte načerpat inspiraci k cestě, na níž se musíte plně spolehnout sami na sebe a svého "železného psa".

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode